Breitling - X823101B1B1S1
X823101B1B1S1 Endurance Pro Ironman Finisher
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Endurance Pro |
| Reference: | X823101B1B1S1 (aka: X823101B1B1S1) |
| Name: | X823101B1B1S1 Endurance Pro Ironman Finisher |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Compass |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
Introduced in 2020, the Breitling Pro Endurance pairs an ultra-light titapast ('Breitlight') case with a SuperQuartz chronograph movement (caliber Caliber 82). Reference X823101B1B1S1 was added to the collection in 2021, reaffirming the brand's partnership with the Ironman triathlon franchise. This particular version is only available to Ironman finishers.