Breitling - X823101E1B1S1
X823101E1B1S1 Endurance Pro Hiroshima Toyo Carp Carp / Boy's Limited
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Endurance Pro |
| Reference: | X823101E1B1S1 (aka: X823101E1B1S1) |
| Name: | X823101E1B1S1 Endurance Pro Hiroshima Toyo Carp Carp / Boy's Limited |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Bezel: | Compass |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The 2023 Breitling Endurance Pro X823101E1B1S1 is a special edition created to commemorate the opening of the Breitling boutique in Hiroshima. At the 4 o'clock position on the dial is the logo of the Hiroshima Toyo Carp, a professional baseball team that has been loved and shined as a civic baseball team in Hiroshima, and on the case back is Carp Boy, who has been active as a Carp character since 1975.