Breitling - X823104C1B1S1
X823104C1B1S1 Endurance Pro Princeton University
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Endurance Pro |
| Reference: | X823104C1B1S1 (aka: X823104C1B1S1) |
| Name: | X823104C1B1S1 Endurance Pro Princeton University |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Compass |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The 2023 Breitling Endurance Pro X823104C1B1S1 is a special edition created in collaboration with the Princeton University; their logo is found both on the dial as well as on the case back. Like most other Endurance Pro, this watch has a 'Breitlight' titaplast case which houses a quartz movement with chronograph.