Breitling - X823108B1B1S1
X823108B1B1S1 Endurance Pro Premiers de Cordée
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Endurance Pro |
| Reference: | X823108B1B1S1 (aka: X823108B1B1S1) |
| Name: | X823108B1B1S1 Endurance Pro Premiers de Cordée |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | Yes, 250 units |
| Case Bezel: | Compass |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
Introduced in 2020, the Breitling Pro Endurance pairs an ultra-light titapast ('Breitlight') case with a SuperQuartz chronograph movement (caliber Caliber 82). Reference X823108B1B1S1, added to the collection in 2022, is a limited edition of 250 dedicated to the Premiers de Cordée charity organization. This watch is exclusively available in France.