Breitling - X823109A1K1S1
X823109A1K1S1 Endurance Pro Ironman Red
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Endurance Pro |
| Reference: | X823109A1K1S1 (aka: X823109A1K1S1) |
| Name: | X823109A1K1S1 Endurance Pro Ironman Red |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Compass |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Red |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
Introduced in 2020, the Breitling Pro Endurance pairs an ultra-light titapast ('Breitlight') case with a SuperQuartz chronograph movement (caliber Caliber 82). Reference X823109A1K1S1 was added to the collection in 2021, reaffirming the brand's partnership with the Ironman triathlon franchise.