Breitling - X82310D91B1S1
X82310D91B1S1 Endurance Pro Red
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Endurance Pro |
| Reference: | X82310D91B1S1 (aka: X82310D91B1S1) |
| Name: | X82310D91B1S1 Endurance Pro Red |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Compass |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
Introduced in 2020, the Breitling Pro Endurance pairs an ultra-light titapast ('Breitlight') case with a SuperQuartz chronograph movement (caliber Caliber 82). Reference X82310D91B1S1 has a red strap and matching accents on the dial.