Breitling - X83310F61B1S1
X83310F61B1S1 Endurance Pro 38 Blue
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Endurance Pro |
| Reference: | X83310F61B1S1 (aka: X83310F61B1S1) |
| Name: | X83310F61B1S1 Endurance Pro 38 Blue |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Compass |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Breitling Endurance Pro 38 debuted in 2024 as a smaller take on the original 2020 Endurance Pro. Like the larger version, it pairs an ultra-light titapast ('Breitlight') case (now in 38.00mm) with a SuperQuartz chronograph movement (caliber Caliber 82).