Breitling - EB5510H1/BE79/245SE20DSA.4
EB5510H1/BE79/245SE20DSA.4 B55 Exospace Titanium / Black / TwinPro Grey / Folding
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Exospace |
| Reference: | EB5510H1/BE79/245SE20DSA.4 (aka: EB5510H1/BE79/245SE20DSA4) |
| Name: | EB5510H1/BE79/245SE20DSA.4 B55 Exospace Titanium / Black / TwinPro Grey / Folding |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
This new Breitling Exospace B55 Connected is the production version of the Cockpit B55 as shown at BaselWorld 2015. It is a new multifunctional electronic pilot's chronograph with an added bonus: it can be connected via Bluetooth Low Energy with a smartphone. When connected, a dedicated app can be used to change timezones, set the time and alarm, record measured timing events and many more on the watch. The reference EB5510H1.BE79.245S has a metallic grey 'TwinPro' strap.