Breitling - EB5510H1/BE79/263S/E20DSA.4
EB5510H1/BE79/263S/E20DSA.4 B55 Exospace Titanium / Black / TwinPro Anthracite / Folding
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Exospace |
| Reference: | EB5510H1/BE79/263S/E20DSA.4 (aka: EB5510H1/BE79/263S/E20DSA4) |
| Name: | EB5510H1/BE79/263S/E20DSA.4 B55 Exospace Titanium / Black / TwinPro Anthracite / Folding |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
This new Breitling Exospace B55 Connected is the production version of the Cockpit B55 as shown at BaselWorld 2015. It is a new multifunctional electronic pilot's chronograph with an added bonus: it can be connected via Bluetooth Low Energy with a smartphone. When connected, a dedicated app can be used to change timezones, set the time and alarm, record measured timing events and many more on the watch. The reference EB5510H1.BE79.263S has an anthracite 'TwinPro' strap.