Breitling - EB5512221B1E1
EB5512221B1E1 B55 Exospace Yachting Titanium / Carbon / Bracelet
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Exospace |
| Reference: | EB5512221B1E1 (aka: EB5512221B1E1) |
| Name: | EB5512221B1E1 B55 Exospace Yachting Titanium / Carbon / Bracelet |
| Produced: | 2018/11 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Compass |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Exospace B55 Yachting was introduced in 2018. It features a titanium case and a black carbon fiber dial. This version is fitted with a titanium Professional III bracelet.