Breitling - A1336410/B719/379A
A1336410/B719/379A Galactic Chronograph II Stainless Steel / Black
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Galactic |
| Reference: | A1336410/B719/379A (aka: A1336410/B719/379A) |
| Name: | A1336410/B719/379A Galactic Chronograph II Stainless Steel / Black |
| Produced: | 2011 |
| Produced: | 2012 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Compass |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Galactic Chronograph II reference A1336410/B719/379A has a Stainless Steel case of 44.00mm, which houses the self-winding caliber Caliber 13. The dial is Black.