Breitling - A49350LA.C806.113X
A49350LA.C806.113X Galactic 41 Stainless Steel / Diamond / Metallica Blue / Calf
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Galactic |
| Reference: | A49350LA.C806.113X (aka: A49350LAC806113X) |
| Name: | A49350LA.C806.113X Galactic 41 Stainless Steel / Diamond / Metallica Blue / Calf |
| Produced: | 2010 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The ultra-sporty, versatile and sophisticated Galactic 41 is intended for Breitling fans whose activities do not necessarily require chronograph functions, but who are looking for a watch in the typical Breitling style. One of its most distinctive features lies in its double-window calendar providing an optimal date display. The chronometer-certified selfwinding movement is housed in a sturdy case that is water-resistant to 300 m (1,000 ft). The Galactic 41 is available in steel and steel & gold versions, with an optional gemset bezel.