Breitling - A7234853/C965/274X/A12BA.1
A7234853/C965/274X/A12BA.1 Galactic 29 Stainless Steel / Diamond / Horizon Blue Diamond / Sahara
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Galactic |
| Reference: | A7234853/C965/274X/A12BA.1 (aka: A7234853/C965/274X/A12BA1) |
| Name: | A7234853/C965/274X/A12BA.1 Galactic 29 Stainless Steel / Diamond / Horizon Blue Diamond / Sahara |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 29.00 mm |
| Case Lug Width: | 14.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Created for women whose vision of elegance is inseparable from performance, the Galactic 29 is distinguished by its clean design, along with optional details such as mother-of-pearl dials, gemset bezels, diamond hour-markers or rose gold versions. Water-resistant to 100 m (330 ft), a rare feat for a ladies’ watch, the case is topped on some steel models with a tungsten carbide bezel. The officially chronometer-certified SuperQuartz™ movement achieves a degree of precision ten times greater than standard quartz. Reference A7234853|C965 has a stainless steel case with diamond-set bezel. The dial is Horizon Blue and has diamond indexes.