Breitling - MB3510AU.BF07.134S
MB3510AU.BF07.134S Galactic Unitime Black Steel / Diamondworks / Trophy Black / Rubber / Limited Edtion
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Galactic |
| Reference: | MB3510AU.BF07.134S (aka: MB3510AUBF07134S) |
| Name: | MB3510AU.BF07.134S Galactic Unitime Black Steel / Diamondworks / Trophy Black / Rubber / Limited Edtion |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Galactic Unitime was presented at BaselWorld 2015. It features a smooth bezel in tungsten carbide, an ultra-hard, ultra-resistant and scratch-resistant high-tech composite material. It features a new movement (caliber B35) with worldtime function, which was made and designed in-house. The case measures 44mm across at a height of 15.3mm. Ref: MB3510AU|BF07|134S is part of Breitling's Diamondworks series. It does away with the tungsten bezel in favor of one set with black diamonds matching the case. It is a limited edition of 100 pieces only.