Breitling - WB3510U0.A777.743P
WB3510U0.A777.743P Galactic Unitime Stainless Steel / SleekT / Antarctica White / Croco
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Galactic |
| Reference: | WB3510U0.A777.743P (aka: WB3510U0A777743P) |
| Name: | WB3510U0.A777.743P Galactic Unitime Stainless Steel / SleekT / Antarctica White / Croco |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Compass |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Galactic Unitime was presented at BaselWorld 2015. It features a smooth bezel in tungsten carbide, an ultra-hard, ultra-resistant and scratch-resistant high-tech composite material. It features a new movement (caliber B35) with worldtime function, which was made and designed in-house. The case measures 44mm across at a height of 15.3mm.