Breitling - A4137012/BE22/223A
A4137012/BE22/223A Montbillant 38 Stainless Steel / Black / Japan Special Edition
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Montbrillant |
| Reference: | A4137012/BE22/223A (aka: A4137012/BE22/223A) |
| Name: | A4137012/BE22/223A Montbillant 38 Stainless Steel / Black / Japan Special Edition |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Sliderule |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Breitling Montbrillant 38 ref. A4137012/BE22/223A is a special edition created for the Japanese market. It features a stainless steel case of 38.00mm which houses the self-winding caliber Caliber 41 and a Black dial.