Breitling - AB013012.G735.728P
AB013012.G735.728P Montbrillant 01 Stainless Steel / Mercury Silver / Croco
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Montbrillant |
| Reference: | AB013012.G735.728P (aka: AB013012G735728P) |
| Name: | AB013012.G735.728P Montbrillant 01 Stainless Steel / Mercury Silver / Croco |
| Produced: | 2012 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Sliderule |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Endowed with a look inspired by early Chronomat's of the 1940s and 1950s and featuring the famous aviation slide rule, the Montbrillant 01 chronograph was named after the building on Ruelle Montbrillant in La Chaux-de-Fonds which housed the Breitling workshops from 1892 to 1979. It is equipped with the high-performance Manufacture Breitling Caliber 01. This successful association of tradition and innovation is enhanced by a dial bearing numerals or hour-markers and hollowed counters. The caseback is adorned with an embossed medallion depicting the historical Montbrillant building. Reference AB013012.G735 has a stainless steel case and a Mercury Silver dial with applied Breguet numerals.