Breitling - AB0130C5.C894.448A
AB0130C5.C894.448A Montbrillant 01 Stainless Steel / Aurora Blue / Bracelet / Limited Edition
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Montbrillant |
| Reference: | AB0130C5.C894.448A (aka: AB0130C5C894448A) |
| Name: | AB0130C5.C894.448A Montbrillant 01 Stainless Steel / Aurora Blue / Bracelet / Limited Edition |
| Produced: | 2012 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Sliderule |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Endowed with a look inspired by early Chronomat's of the 1940s and 1950s and featuring the famous aviation slide rule, the Montbrillant 01 chronograph was named after the building on Ruelle Montbrillant in La Chaux-de-Fonds which housed the Breitling workshops from 1892 to 1979. It is equipped with the high-performance Manufacture Breitling Caliber 01. This successful association of tradition and innovation is enhanced by a dial bearing numerals or hour-markers and hollowed counters. The caseback is adorned with an embossed medallion depicting the historical Montbrillant building. Reference AB0130C5|C894 has a stainless steel case and a Aurora Blue dial with applied stick markers. This watch is a Limited Edition with 500 pieces.