Breitling - RB013012.G736.428X
RB013012.G736.428X Montbrillant 01 Red Gold / Mercury Silver / Calf
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Montbrillant |
| Reference: | RB013012.G736.428X (aka: RB013012G736428X) |
| Name: | RB013012.G736.428X Montbrillant 01 Red Gold / Mercury Silver / Calf |
| Produced: | 2012 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Sliderule |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Endowed with a look inspired by early Chronomat's of the 1940s and 1950s and featuring the famous aviation slide rule, the Montbrillant 01 chronograph was named after the building on Ruelle Montbrillant in La Chaux-de-Fonds which housed the Breitling workshops from 1892 to 1979. It is equipped with the high-performance Manufacture Breitling Caliber 01. This successful association of tradition and innovation is enhanced by a dial bearing numerals or hour-markers and hollowed counters. The caseback is adorned with an embossed medallion depicting the historical Montbrillant building. Reference RB013012.G736 has a red gold case and a Mercury Silver dial with applied Breguet numerals.