Breitling - A13022 Snowbirds
A13022 Snowbirds Old Navitimer Snowbirds
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Navitimer |
| Reference: | A13022 Snowbirds (aka: A13022 Snowbirds) |
| Name: | A13022 Snowbirds Old Navitimer Snowbirds |
| Produced: | 1995 |
| Produced: | 1995 |
| Limited: | Yes, 1000 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Sliderule |
| Case Glass: | Mineral |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.80 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
Description
The Old Navitimer Snowbirds is a limited edition of 1000 pieces created in 1995 in honor of the Snowbirds, Canada's military aerobatics or air show team.