Breitling - A1332412.C942.731P
A1332412.C942.731P Navitimer Heritage Stainless Steel / Aurora Blue / Croco
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Navitimer |
| Reference: | A1332412.C942.731P (aka: A1332412C942731P) |
| Name: | A1332412.C942.731P Navitimer Heritage Stainless Steel / Aurora Blue / Croco |
| Produced: | 2016 |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Sliderule |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Navitimer Heritage was introduced in 2016. It features a case of 42mm which houses the self-winding Breitling B13 (Valjoux 7750) movement, both of which are a throwback to the 'Old Navitimer' of days gone by. The tone-on-tone subdials are an ode to the very first Navitimers.