Breitling - A17325211C1P1
A17325211C1P1 Navitimer 1 38 Automatic Stainless Steel / Blue / Croco / Pin
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Navitimer |
| Reference: | A17325211C1P1 (aka: A17325211C1P1) |
| Name: | A17325211C1P1 Navitimer 1 38 Automatic Stainless Steel / Blue / Croco / Pin |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Sliderule |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Breitling Navitimer 1 38 was introduced in 2018. It features a stainless steel case of 38mm with beads-of-rice sliderule bezel. Reference A17325211C1P1 has a blue dial and a crocodile strap with pin buckle.