Breitling - A17325241B1P1
A17325241B1P1 Navitimer 1 38 Automatic Stainless Steel / Black / Croco / Pin
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Navitimer |
| Reference: | A17325241B1P1 (aka: A17325241B1P1) |
| Name: | A17325241B1P1 Navitimer 1 38 Automatic Stainless Steel / Black / Croco / Pin |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Sliderule |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Breitling Navitimer 1 38 was introduced in 2018. It features a stainless steel case of 38mm with beads-of-rice sliderule bezel. Reference A1732524.BG87.1014P has a black dial and a black crocodile leather strap.