Breitling - A173252A1C1A1
A173252A1C1A1 Navitimer 1 38 Automatic Singapore Airlines
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Navitimer |
| Reference: | A173252A1C1A1 (aka: A173252A1C1A1) |
| Name: | A173252A1C1A1 Navitimer 1 38 Automatic Singapore Airlines |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Sliderule |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Breitling Navitimer reference A173252A1C1A1 is is a limited edition of 100 pieces created with Singapore Airlines. This version has a Stainless Steel case of 38.00mm, which houses the self-winding caliber Caliber 17. The caseback is engraved with a batik motif inspired by the Singapore Airlines costume.