Breitling - A173263A1G1P1
A173263A1G1P1 Navitimer Automatic 41 Automatic Stainless Steel / eCom
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Navitimer |
| Reference: | A173263A1G1P1 (aka: A173263A1G1P1) |
| Name: | A173263A1G1P1 Navitimer Automatic 41 Automatic Stainless Steel / eCom |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Sliderule |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Breitling Navitimer Automatic 41 was introduced in 2019 as an upsized alternative to the original 2018 38mm version. The case measures 41mm across, housing the self-winding caliber B17. Reference {WATCH_REF] was added to the collection in 2021. This variation is exclusively available through the Breitling.com website.