Breitling - A173264A1C1A1
A173264A1C1A1 Navitimer Automatic 41 Automatic Stainless Steel / Blue / Korea
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Navitimer |
| Reference: | A173264A1C1A1 (aka: A173264A1C1A1) |
| Name: | A173264A1C1A1 Navitimer Automatic 41 Automatic Stainless Steel / Blue / Korea |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Sliderule |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Breitling Navitimer Automatic 41 was introduced in 2019 as an upsized alternative to the original 2018 38mm version. The case measures 41mm across, housing the self-winding caliber B17. Reference A173264A1C1A1 has a stainless steel case and a blue dial with red gold accents. It is fitted with a stainless steel bracelet. This watch is exclusively available in Korea.