Breitling - A173951A1K1P1
A173951A1K1P1 Navitimer 1 35 Automatic Stainless Steel / Pink MOP / eComm / Croco
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Navitimer |
| Reference: | A173951A1K1P1 (aka: A173951A1K1P1) |
| Name: | A173951A1K1P1 Navitimer 1 35 Automatic Stainless Steel / Pink MOP / eComm / Croco |
| Produced: | 2021 |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Sliderule |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 35.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Pink |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Breitling Navitimer Automatic 35 was introduced in 2020 as a smaller alternative to the 2018 Navitimer 38. As suggested by its name, it features a case with a diameter of 35mm. Power comes from the self-winding caliber Caliber 17 ND without date function. The Navitimer Automatic 35 is available in a number of configurations; reference A173951A1K1P1 is a limited edition exclusively available through Breitling's eCommerce channels. This version was added in 2021, and features a Pink mother-of-pearl dial.