Breitling - A17395201K1P2
A17395201K1P2 Navitimer 1 35 Automatic Stainless Steel / Copper / Croco / Folding
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Navitimer |
| Reference: | A17395201K1P2 (aka: A17395201K1P2) |
| Name: | A17395201K1P2 Navitimer 1 35 Automatic Stainless Steel / Copper / Croco / Folding |
| Produced: | 2020 |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Sliderule |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 35.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Pink |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Breitling Navitimer Automatic 35 was introduced in 2020 as a smaller alternative to the 2018 Navitimer 38. As suggested by its name, it features a case with a diameter of 35mm. Power comes from the self-winding caliber Caliber 17 ND without date function. The Navitimer Automatic 35 is available in a number of configurations; reference A17395201K1P2 has a Stainless Steel case and a copper dial.