Breitling - A17395211A1P3
A17395211A1P3 Navitimer 1 35 Automatic Stainless Steel / MOP / Croco / Pin
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Navitimer |
| Reference: | A17395211A1P3 (aka: A17395211A1P3) |
| Name: | A17395211A1P3 Navitimer 1 35 Automatic Stainless Steel / MOP / Croco / Pin |
| Produced: | 2021 |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Sliderule |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 35.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Breitling Navitimer Automatic 35 was introduced in 2020 as a smaller alternative to the 2018 Navitimer 38. As suggested by its name, it features a case with a diameter of 35mm. Power comes from the self-winding caliber Caliber 17 ND without date function. The Navitimer Automatic 35 is available in a number of configurations; reference A17395211A1P3 has a Stainless Steel case and a White mother-of-pearl dial.