Breitling - A1937012/BA57/760P/A20BA.1
A1937012/BA57/760P/A20BA.1 Navitimer 1461 Stainless Steel / Black / Croco / Pin
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Navitimer |
| Reference: | A1937012/BA57/760P/A20BA.1 (aka: A1937012/BA57/760P/A20BA1) |
| Name: | A1937012/BA57/760P/A20BA.1 Navitimer 1461 Stainless Steel / Black / Croco / Pin |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Sliderule |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
Description
Breitling Navitimer 1461 Issued in a 1,000-piece steel limited edition, this Grande Complication Navitimer chronograph combines the famous circular aviation slide rule with a “leap-year calendar” requiring correction only once every four years – meaning 1,461 days. The ultra-sophisticated movement comprises over 450 parts. The date, day and month are displayed on three subdials complemented by a moon-phase aperture standing out against the black background. REF. A1937012.BA57.760P