Breitling - A1938021/BD20/441X/A20BA.1
A1938021/BD20/441X/A20BA.1 Navitimer 1461 48 Stainless Steel / Black / Calf / Pin
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Navitimer |
| Reference: | A1938021/BD20/441X/A20BA.1 (aka: A1938021/BD20/441X/A20BA1) |
| Name: | A1938021/BD20/441X/A20BA.1 Navitimer 1461 48 Stainless Steel / Black / Calf / Pin |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | Yes, 1000 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Sliderule |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 48.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
Description
Breitling has associated two of the most useful complications in daily life within two stylish mechanical models. In the Navitimer 1461 (48mm), the chronograph is combined with a complete calendar requiring adjustment only once every leap year, meaning every 1,461 days. REF. A1938021.BD20.441X