Breitling - A2135024.BE62.443A
A2135024.BE62.443A Navitimer 1884 Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Navitimer |
| Reference: | A2135024.BE62.443A (aka: A2135024BE62443A) |
| Name: | A2135024.BE62.443A Navitimer 1884 Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Sliderule |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Breitling Navitimer 1884 was introduced at BaselWorld 2016, though Breitling fans will quickly note that it is not unlike the Datora models of days gone by. As pictured, the Navitimer 1884 features an all-black dial, a stainless steel case and a stainless steel Navitimer bracelet. The Navitimer 1884 is a limited edition though it is not yet known to us how many examples will be made.