Breitling - A2432212/G571/443A
A2432212/G571/443A Navitimer World Stainless Steel / Silver / Bracelet
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Navitimer |
| Reference: | A2432212/G571/443A (aka: A2432212/G571/443A) |
| Name: | A2432212/G571/443A Navitimer World Stainless Steel / Silver / Bracelet |
| Produced: | 2005 |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Sliderule |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Ever ready for takeoff, the Navitimer World travel watch is distinguished by its extremely practical and easily readable dual timezone system. A red-tipped additional central hand displays the time in another part of the globe on a 24-hour scale – thus indicating whether it is day or night in the relevant location. The selfwinding chronograph movement is protected by a large case available in steel. The caseback is engraved with the timezones of the world’s major cities. REF. A2432212.G571.443A