Breitling - AB012012/BB01/435X/A20BA.1
AB012012/BB01/435X/A20BA.1 Navitimer 01 43 Stainless Steel / Black / Calf / Pin
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Navitimer |
| Reference: | AB012012/BB01/435X/A20BA.1 (aka: AB012012/BB01/435X/A20BA1) |
| Name: | AB012012/BB01/435X/A20BA.1 Navitimer 01 43 Stainless Steel / Black / Calf / Pin |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Navitimer is one of the biggest classics of the Wonderful World of Watches. The very first model was presented in 1952. It was developed in cooperation with professional pilots - most notably the Aircraft Owners and Pilots Association. The Breitling Navitimer has not been out of production ever since. In its most recent variation, it is powered by Breitling's manufacture 01 automatic chronograph movement. The reference AB012012.BB01.436X has a black dial with stick markers and a calf leather strap.