Breitling - AB01208U/BE28/447A
AB01208U/BE28/447A Navitimer 01 43 Stainless Steel / Battle of Britain / Bracelet
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Navitimer |
| Reference: | AB01208U/BE28/447A (aka: AB01208U/BE28/447A) |
| Name: | AB01208U/BE28/447A Navitimer 01 43 Stainless Steel / Battle of Britain / Bracelet |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | Yes, 75 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Sliderule |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2015, the Breitling Navitimer 01 Battle of Britain is a tribute to the 75th anniversary of the Battle of Britain, with part of the proceeds of this limited edition watch (75 pieces) going to the Royal Air Force Benevolent Fund. Both the subdial at 3 and at 9 have a custom crested printed on them; the caseback features a special engraving. It is only available at retailers in the UK.