Breitling - AB012116/BE09/447A
AB012116/BE09/447A Navitimer 01 43 Stainless Steel / Blue Edition / Bracelet
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Navitimer |
| Reference: | AB012116/BE09/447A (aka: AB012116/BE09/447A) |
| Name: | AB012116/BE09/447A Navitimer 01 43 Stainless Steel / Blue Edition / Bracelet |
| Produced: | 2015 |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | Yes, 1000 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Sliderule |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced at BaselWorld 2015, the Breitling Navitimer 01 Blue Edition has a striking dial done in black and blue. The stainless steel case measures 43mm across. In its current configuration, reference AB012116/BE09/447A, it is fitted with a stainless steel Navitimer-type bracelet.