Breitling - AB01211B1B1X2
AB01211B1B1X2 Navitimer 1 B01 Chronograph 43 Stainless Steel / Airline Editions SwissAir / Calf / Folding
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Navitimer |
| Reference: | AB01211B1B1X2 (aka: AB01211B1B1X2) |
| Name: | AB01211B1B1X2 Navitimer 1 B01 Chronograph 43 Stainless Steel / Airline Editions SwissAir / Calf / Folding |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Sliderule |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Navitimer 1 B01 SwissAir was introduced in January of 2019 as the first watch in a capsule collection of Navitimer 1 Airline Editions that commemorate the most emblematic airlines of that time. It features a transparent sapphire caseback with a printed Swissair logo. Its 43-millimeter stainless-steel case is presented with a black dial, silver subdials, and a vintage-inspired black leather strap or a stainless-steel mesh bracelet