Breitling - AB0121211B1X2
AB0121211B1X2 Navitimer 1 B01 Chronograph 43 Stainless Steel / Black / Calf / Pin
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Navitimer |
| Reference: | AB0121211B1X2 (aka: AB0121211B1X2) |
| Name: | AB0121211B1X2 Navitimer 1 B01 Chronograph 43 Stainless Steel / Black / Calf / Pin |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Sliderule |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Breitling Navitimer 1 B01 AB0121211B1X1 was introduced in 2018 as part of the complete revamp of the Breitling collection, as witnessed by the simplified B logo at 12:00. This version has a stainless steel case and a black dial with silvered subdials.