Breitling - AB012124/F569/436X/A20D.1
AB012124/F569/436X/A20D.1 Navitimer 01 Stainless Steel / Stratus Gray / Calf / Folding
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Navitimer |
| Reference: | AB012124/F569/436X/A20D.1 (aka: AB012124/F569/436X/A20D1) |
| Name: | AB012124/F569/436X/A20D.1 Navitimer 01 Stainless Steel / Stratus Gray / Calf / Folding |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | Yes, 1000 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Sliderule |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The reference AB012124.F569 is a limited edition of the famous Breitling Navitimer introduced in 2015. Its stainless steel case measures 43mm across; it is fitted with a grey dial with black subdials. It features a see-through caseback reveiling the automatic B01 movement with black rotor. The Navitimer 01 Stratus Gray is made as a limited edition of 1000 pieces. Price shown is on calf leather strap with folding buckle.