Breitling - AB01213B1B1A1
AB01213B1B1A1 Navitimer 1 B01 Chronograph 43 Japan Edition
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Navitimer |
| Reference: | AB01213B1B1A1 (aka: AB01213B1B1A1) |
| Name: | AB01213B1B1A1 Navitimer 1 B01 Chronograph 43 Japan Edition |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Sliderule |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Breitling Navitimer 1 B01 reference AB01213B1B1A1 was introduced in 2021. Exclusive to Japan, it features a stainless steel case and a black mother-of-pearl dial.