Breitling - AB0121C4/Q605/447A
AB0121C4/Q605/447A Navitimer 01 43 Stainless Steel / Panamerican / Bracelet
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Navitimer |
| Reference: | AB0121C4/Q605/447A (aka: AB0121C4/Q605/447A) |
| Name: | AB0121C4/Q605/447A Navitimer 01 43 Stainless Steel / Panamerican / Bracelet |
| Limited: | Yes, 1000 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Sliderule |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Bronze |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The favorite watch of pilots and dedicated aviation fans laid a major milestone in its history by taking aboard Manufacture Breitling Caliber 01 – a paragon of reliability and performance. This Navitimer 01 is distinguished by its bronze dial with a red seconds hand and applied hour-markers or numerals. REF. AB0121C4.Q605.447A