Breitling - AB0127211B1X1
AB0127211B1X1 Navitimer 1 B01 Chronograph 46 Stainless Steel / Black / Calf / Pin
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Navitimer |
| Reference: | AB0127211B1X1 (aka: AB0127211B1X1) |
| Name: | AB0127211B1X1 Navitimer 1 B01 Chronograph 46 Stainless Steel / Black / Calf / Pin |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Sliderule |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Breitling Navitimer 1 B01 Chronograph 46 AB012721.BG78.441X was introduced at BaselWorld 2018 as part of the first collection to be launched under Georges Kern leadership. It features a stainless steel case of 46mm paired with a black dial - the latter with the new, simplified Breitling 'B' logo.