Breitling - AB012721/BD09/760P/A20BA.1
AB012721/BD09/760P/A20BA.1 Navitimer 01 46 Stainless Steel / Black / Croco / Pin
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Navitimer |
| Reference: | AB012721/BD09/760P/A20BA.1 (aka: AB012721/BD09/760P/A20BA1) |
| Name: | AB012721/BD09/760P/A20BA.1 Navitimer 01 46 Stainless Steel / Black / Croco / Pin |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Sliderule |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
New stature, new power: the classic Navitimer appears in a 46 mm diameter – a large format that accentuates its presence on the wrist and enhances the originality of its design, while optimizing readability. A transparent caseback provides a chance to admire the officially chronometer-certified high-performance selfwinding chronograph movement, Manufacture Breitling Caliber 01. In addition to the steel model, the Navitimer 01 (46 mm) comes in a red gold limited series. A larger-than-life take on the legend.