Breitling - AB012721/C889/746P/A20BA.1
AB012721/C889/746P/A20BA.1 Navitimer 01 46 Stainless Steel / Aurora Blue / Croco / Pn
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Navitimer |
| Reference: | AB012721/C889/746P/A20BA.1 (aka: AB012721/C889/746P/A20BA1) |
| Name: | AB012721/C889/746P/A20BA.1 Navitimer 01 46 Stainless Steel / Aurora Blue / Croco / Pn |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Sliderule |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
New stature, new power: the classic Navitimer appears in a 46 mm diameter – a large format that accentuates its presence on the wrist and enhances the originality of its design, while optimizing readability. A transparent caseback provides a chance to admire the officially chronometer-certified high-performance selfwinding chronograph movement, Manufacture Breitling Caliber 01.The present model has a stainless steel case and a 'Aurora' blue dial. It is fitted with a matching strap with pin buckle. REF. AB012721.C889.746P