Breitling - AB0137241L1P1
AB0137241L1P1 Navitimer B01 Chronograph 46 Stainless Steel / Green / Alligator - Folding
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Navitimer |
| Reference: | AB0137241L1P1 (aka: AB0137241L1P1) |
| Name: | AB0137241L1P1 Navitimer B01 Chronograph 46 Stainless Steel / Green / Alligator - Folding |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Sliderule |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Syringe |
Minimum price
5 756 €
Maximum price
7 745 €
Absolute change
0 €
Opening price
6 530 €
Closing price
6 530 €
Relative change
0,00 %
Description
The Breitling Navitimer reference AB0137241L1P1 is part of Breitling's 2022 refresh of the iconic slide rule chronograph. This version has a Stainless Steel case of 46.00mm, which houses the brand's in-house caliber[ CALIBER]. The dial, with AOPA-inspired wing logo, is Green.