Breitling - AB01382B1L1P1
AB01382B1L1P1 Navitimer B01 Chronograph 43 Stainless Steel / Etihad Airways
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Navitimer |
| Reference: | AB01382B1L1P1 (aka: AB01382B1L1P1) |
| Name: | AB01382B1L1P1 Navitimer B01 Chronograph 43 Stainless Steel / Etihad Airways |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | Yes, 250 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Sliderule |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The 2023 Breitling Navitimer reference AB01382B1L1P1 is a special edition created for Etihad Airways. This version has a Stainless Steel case of 43.00mm, which houses the brand's in-house caliber[ CALIBER]. The dial, with AOPA-inspired wing logo, is Green.