Breitling - AB01388A1L1P1
AB01388A1L1P1 Navitimer B01 Chronograph 43 Stainless Steel / Cathay Pacific
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Navitimer |
| Reference: | AB01388A1L1P1 (aka: AB01388A1L1P1) |
| Name: | AB01388A1L1P1 Navitimer B01 Chronograph 43 Stainless Steel / Cathay Pacific |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | Yes, 200 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Sliderule |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Breitling Navitimer reference AB01388A1L1P1 is a limited edition of 200 pieces created with Cathay Pacific. Part of Breitling's 2022 refresh of the iconic slide rule chronograph, this version has a Stainless Steel case of 43.00mm, which houses the brand's in-house caliber Caliber B01. The dial, with AOPA-inspired wing logo, is jade Green.