Breitling - AB01393A1Q1
AB01393A1Q1 Navitimer B01 Chronograph 41 Stainless Steel / Japan
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Navitimer |
| Reference: | AB01393A1Q1 (aka: AB01393A1Q1) |
| Name: | AB01393A1Q1 Navitimer B01 Chronograph 41 Stainless Steel / Japan |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | Yes, 50 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Sliderule |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 13.60 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Breitling Navitimer reference AB01393A1Q1 is a limited edition of 50 pieces created for the Japanese market. This version has a Stainless Steel case of 41.00mm, which houses the brand's in-house caliber Caliber B01. The dial, with AOPA-inspired wing logo, is Brown.