Breitling - AB01396A1C1P1
AB01396A1C1P1 Navitimer B01 Chronograph 41 Stainless Steel - Diamond / Blue MOP / USA
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Navitimer |
| Reference: | AB01396A1C1P1 (aka: AB01396A1C1P1) |
| Name: | AB01396A1C1P1 Navitimer B01 Chronograph 41 Stainless Steel - Diamond / Blue MOP / USA |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | Yes, 25 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Breitling Navitimer AB01396A1C1P1 debuted in 2023. This watch has a diamond-set Stainless Steel case and a Blue mother-of-pearl dial. A limited edition of 25 pieces, this watch is exclusively available on the US-markets.