Breitling - AB0210B4.BC36.743P
AB0210B4.BC36.743P Cosmonaute Stainless Steel / Black / Croco
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Navitimer |
| Reference: | AB0210B4.BC36.743P (aka: AB0210B4BC36743P) |
| Name: | AB0210B4.BC36.743P Cosmonaute Stainless Steel / Black / Croco |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Sliderule |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
This special version of the Navitimer was made to equip the very first space exploration missions. It made its first flight on May 24th 1962, strapped on the wrist of astronaut Scott Carpenter during the orbital flight of the Aurora 7 capsule. The special feature of this model lies in the fact that all 24 hours in a day can be read off around a single circular sweep of the dial, thereby enabling one to differentiate between day and night, since this notion no longer exists in space.